O našich útesech

PhDr. Martina Dobešová, PhD.

Pomáhám uchopit podstatu, esenci, i těch zdánlivě složitých, nehnutelných věcí a najít způsob, jak je změnit. Mým darem je osvětlit situaci, ukázat cestu a být oporou, dokud není hotovo.
Vidět a dojít dál  Mít přehled a vidět i dál

Od Popelky po Královnu a zpět

Nemohla jsem studovat, táta neposlouchal režim. Tedy spíš chtěl, aby režim naslouchal lidem. Byl to "osmašedesátník s lidskou tváří". Vychoval mě ke slušnosti, laskavosti, vstřícnosti. A k tomu vidět práci a postavit se k ní čelem. Moje maminka na dálku vystudovala vysokou školu a začala měnit prostředí v mateřské škole. V prehistorickém věku tam zavedla didaktické hry a testy s pomocí počítače, cvičení na balančních míčích, vymýšlela dětská divadelní představení a nakonec se začala zabývat psychosomatikou a vývojem dětí. 

Trávila jsem čas v knihách a psala básně do šuplíku. Spoustě věcem jsem nerozuměla a nemluvilo se o nich. Posudek zněl jasně, mám prý v krvi vzdor a bystrou mysl, pro režim není vhodné umožnit mi další studia. Když pak režim padl, otevřely se mi náhle dveře. Zažila jsem pohádku:

 • Dvouletý pobyt v Americe, několik vědeckých grantů
 • Doktorát ekonomie a sociologie
 • Přechod do businessu, 15 let ve vrcholovém managementu, 3 roky hostem představenstva banky, žena mezi muži
 • Zakusila jsem řízení lidí od malého týmu odborníků až po 300 zaměstnanců, v dynamickém a komplexním prostředí.
 • Zvládla jsem náročnou agendu, od vývoje produktů, řízení rizika a celého provozu, až po zákaznický servis, měla motivované zaměstnance a spokojené klienti.
 • Práce s lidmi mne oslovila tak, že jsem certifikovaný kouč (ACC -ICF), mentor a facilitátor

Jela jsem na vlně učení, objevování, zdolávání útesů. Držela jsem se vštípených zásad - práce nekouše, když můžeš pomoci, musíš. Dokázala jsem si získat lidi, vnést jim smysl do každodenní rutiny. Ustát konflikty, sledovat záměr, říci si své a stát stranou chodbových pletek. Rozjet a dotáhnout projekty, které nebyly atraktivní svým výnosem a publicitou, ale musely se stát, protože byly základem, oporou, pevnou půdou pod nohama, na které ty ostatní výhry stály.

A pak jsem začala vnímat, jak jsem unavená. Za jedním zdolaným útesem se objeví několik dalších. Uvědomila jsem si, že nejsem blízko svým dětem a zahodila jsem své sny. 

Kde bereš ty přesahy?

Každý se ocitáme v situaci, která je pro nás nová, anebo vězíme v něčem, co nás trápí léta. Tak se učíme. Když se té situaci vyhneme, nenaučíme se ji zvládnout. A tím se oslabujeme. Můžeme si to vyhnutí zdůvodnit jakkoli, ale faktem zůstává, že my to víme. A pochybnost, jak známo, hlodá.

 • Cílem koučinku je nejen tu situaci zvládnout, ale naučit se pracovat i s těmi pochybnostmi. Vědomě si volit, co chci a skutečně to i udělat. Umět přijmout způsob, jakým uvažujete, pracujete. Výsledkem koučinku je tedy nejen prostý fakt, že pro Vás dříve zátěžové situace nyní hravě zvládáte, ale jste i trochu jiný člověk. Sebevědomější a laskavější, a to i sám k sobě.

Mnohdy chcete pomoci s čísly, projekty, s řízením lidí. A pak zjistíte, že vlastně víte, jak na to, jen to neumíte, nemáte na to "tu povahu". První Vaše reakce bývá bojovat sám se sebou, s tou povahou.

Často dáváte na "objektivní" normy a doporučení druhých. Ale jak se pak cítíte, je to ono? Jste to Vy? Druhý člověk Vám může poradit jen to, co sám ví, umí, zažil. Možná právě způsob, který je Vám vlastní, je ten unikátní. Jde jen o to ho správně uchopit.

 • Rady pro sebe jsem vždy hledala v knihách ... a také jsem naslouchala radám druhých. Často dost naivně a pak si natloukla. Těmi pády jsem se naučila podívat, zda ten, kdo takto radí, sám taky tak koná, jaký to má efekt a zda je to cesta pro mne.
 • A musela jsem si to vždy osahat, zažít, vyzkoušet v praxi. Něco jiného je teoretická průprava a ten zážitek v plné polní. Ono se to lehko řekne, těžko udělá. Ale když učiníte byť jen krůček jinam, posunete se o míli dál.
 • Ženy, ale ku podivu i muži, se mne ptají na to, jaké to bylo sedět ve vedení podniku, zejména když jsem tam byla "sama". Nu, kolega mi tenkrát poradil: "Rozmysli si, do čeho se pustíš, nejde o to vyhrát bitvu, ale vyhrát válku, tak šetři síly." Otázkou je, co je podstatné a co kam vede. Čemu se věnujete. Do čeho dáváte svou sílu.

Velmi často Vás udivím, jak hluboko se při mentoringu či koučinku dostaneme. Kam až dokážete nahlédnout a co si srovnat, kam si mě s důvěrou pustíte.

 • Ceníte si toho unikátního spojení praktika s přesahy do metafor, nasloucháním a porozuměním nevyřčenému.

Když si to srovnáte sami v sobě, mnohdy náhle zjistíte, že je po problému. Nastavili jste si své hranice, umíte předat svůj názor a nemáte potřebu se hájit. Když umíte vyjít se sebou, umíte vyjít i s druhými. Však příklady táhnou ...

A proč ten název Cliffover?

Jednou mi anglicky hovořící klient poděkoval s tím, že bych "na to" mohla mít firmu, něco jako cliff-over. A možná pod vlivem Skácelovy básně mi v uších zaznělo: "Over the cliff the dreams come true."  

Zvolit si cíl a skutečně za ním vyrazit, zdolat ten svůj útes. To pro nás cenné často čeká až za ním. Nebo někde cestou?

Poděkovat za tu lekci a ocenit i sebe, vždyť na konci té cesty bude stát někdo jiný, silnější a vědomější, než na jejím začátku.

A ku podivu
moře voní senem.
Pane Amundsene,
kdy se vrátíte?

Amundsen se už  nevrátí, ty naše moře, útesy a sny čekají jen na nás.

Zvolit cíl, držet směr a dojít i dál  Mít přehled a vidět i dál

Reference

Díky koučinku s Martinkou jsem přišla na to, jak řešit situace, které pro mne byly neřešitelné a dostávaly mne do negativních nálad. Naučila mne jak mít situaci pod kontrolou, cítit se v ní dobře a hlavně, co pro mě bylo nejdůležitější dát si cíl a splnit ho tou nejpohodlnější cestou. Úžasné byly vizualizace, kterým jsme se často nasmály a čerpám z nich vždy, když mám pocit, že si nevím rady. Na prvním sezení jsem vůbec netušila co od toho očekávat a upřímně jsem byla trochu skeptická, ale už na konci sezení jsem si řekla : ,,ano takhle to dává smysl, takhle na to musím jít,,. Martinka je velice milá, líbil se mi její celkový přístup a jsem ráda, že jsem ji poznala. Děkuji ji za to, že mi ukázala cestu.
Gabriela DolenskáKlientka, dgabby@seznam.cz
Díky koučinku s Martinou jsem se posunula o obrovský kus v situacích, které jsem řešila roky, byly pro mne nepřehledné a nemohla jsem se pohnout z místa. Martina má úžasný dar empatie, schopnost se na mě naladit a vystihnout podstatu problému. Dokázala mě navést tak, abych se v situaci zorientovala a našla cestu z bludiště. Jako by se v tu chvíli stala prodloužením mne samé a pomohla mi pochopit sama sebe. To vše s respektem k mé vlastní cestě a k mým potřebám. Přesně mi ukázala to, co jsem potřebovala vidět, řekla mi slova, která jsem potřebovala slyšet. Pokud řešíte nějaký problém nebo se cítíte tak nějak ztraceně ve svém životě, s důvěrou se na Martinu obraťte. Dostanete průvodce, který vám dá pevnou podporu, pochopení a nasměruje vás k cíli. www.sbohemvrasky.cz
Reference pro koučink Martina Dobešová
Blanka MakoňováPodnikatelka
Martina je pre mňa veľkou vzácnosťou. Nečakala som, že sa dá tak rýchlo zhodnotiť stav cudzieho projektu. Martina spontánne a intuitívne „navnímala“ môj projekt a dokázala mi dať veľmi presný a komplexný výstup na základe pár informácií... až ma to prekvapilo. Rady, ktoré som od nej dostala, sú obrovským prínosom do ďalšieho rozvoja a smerovania Školy intuície. Je zrejmé, že sa veľmi profesionálne orientuje v procesoch firiem, v trendoch a možných stratégiách. Má nadhľad, cenné skúsenosti, jemnohmotné vnímanie a predovšetkým radosť z pomáhania iným. Ďakujem, veľmi si Ťa vážim. www.skolaintuicie.eu
Ľubka PelachováZakladateľka Školy intuície pre deti a teen
Martina je ten typ člověka, kterého poznáte a máte pocit, jako by ve vašem životě už dávno byl a znal ho. Má neuvěřitelnou schopnost vystihnout podstatu v několika slovech a jde hned do hloubky. Umí vám dát takovou zpětnou vazbu, která vás nejen posune dál, ale zároveň vás motivuje a vy objevíte vlastní netušené zdroje. Ona vám pomůže je najít a nenásilně rozvinout. A všechno to dělá s empatií k vám a s velkým porozuměním a úctou k vaší vlastní cestě. O kolika lidech tohle můžete říct? www.littlebears.cz
Marie HaklováMajitelka Little Bears
Martinu a její moudrost jsem sledovala delší dobu na pohádkách, které píše. Jsou pro mne inspirativní. Když jsem pak přišla do bodu ve svém podnikání, kdy jsem se měla rozhodnout kudy dál, měla jsem tu čest okusit její úžasný přístup na vlastní kůži. Abych řekla pravdu, když jsem jí kontaktovala, byla jsem velice skeptická a frustrovaná z vlastního byznysu. Konzultace proběhla přes Skype. Již od první chvíle jsem byla v profi rukách. Vedla mě jemně, nenásilně ale moudře. Pomohla mi pochopit, kdo vlastně jsem a uchopit danou situaci pevně do svých rukou. Po hodině a půl jsem měla pocit, že mohu dělat, co chci. A také jsem se ihned pustila do práce. Výsledkem je, že jsem se pustila přesně do toho, v čem jsem expertem, v čem mohu pomoci dalším. Díky přesně řízené konzultaci byl tento koučing velice efektivní nejen pro můj byznys, ale také pro můj osobní život. www.walsh.sk
Zuzana WalshLektorka angličtiny
Encorcapital jsem si zvolil na základě doporučení. Jako zdravotník s v podstatě nulovým ekonomickým vzděláním jsem hledal někoho, kdo mi pomůže zorientovat se v číslech, pomůže se sestavením business plánu a dokáže rozklíčovat problémy jednotlivých položek. S paní Dobešovou a panem Žalmanem jsme se začali scházet na podzim roku 2015 ve frekvenci jednou za 14 dní na 2 hodiny a již v lednu 2016 máme hotový kompletní rozbor, analýzu podniku, vypracovaný business plán na rok 2016 a stanovené priority a klíčové faktory jak těchto výsledků dosáhnout. Při těchto schůzkách však nejde jen o syrová čísla, ale díky charismatu a zkušenostem paní Dobešové a pana Žalmana se dozvídám spoustu věcí o fungování businessu, personálního řízení a osobnostním rozvoji. Každá z těchto dvou hodin v milé společnosti těchto dvou profesionálů uteče vždy velmi rychle a na každé další setkání s nimi se velmi těším. Tyto dva odborníky, mohu jak z profesionálního, tak lidského hlediska maximálně doporučit. www.drstuchlik.cz
MUDr. Jan StuchlíkDentální klinika Jana Stuchlíka
Kineziologii se věnuji již déle než deset let. Před dvěma roky jsem dostala k narozeninám neobvyklý dárek. Vyrazil mi dech. Moje dcera Martina mi předala k užívání úplně nové webové stránky. Celé je vymyslela a vytvořila sama. Asi nikdy dost nedocením, kolik jí to stálo úsilí, času i peněz. Předáním dárku práce Martiny neskončila. Všechny moje příspěvky zrediguje, doplňuje obrázky a zveřejňuje na stránkách. Na adrese www.jaromira.cz se sami můžete přesvědčit, jak jsou nádherné. Jemné, citlivé, oslovující. Zkrátka pohladí po duši. Její profesionální práci obdivují i moji klienti. Jsem velice hrdá na svoji dceru. Nejdůležitější je pro mě její podpora. Ten nádherný pocit, když Vás vaše dítě inspiruje a nenechá ustrnout si nemůžete koupit za žádné peníze. Děkuji Martinko. Máma www.jaromirapechova.cz
Jaromíra PechováKineziologie, vývoj a chování dětí
Martina dokázala to, co pro mne bylo předtím nepředstavitelné. Postavila most s vícero proudy, díky kterému mohu nejen já, ale i hledající, nalézt to, co jsme hledali. A takto řečeno je zřejmé, že dosah její tvorby má vícero rozměrů. A tím je velkým přínosem mnohým. www.cardamine.cz
Jan ŘeřichaAkademický malíř Cardamine

Zvolit cíl, držet směr a dojít i dál  

Když uvěříme a podle toho se i zachováme, dojdeme k cíli, chce to jen trpělivost a soustavnost. Vykročit ze dveří toho známého a rozhlédnout se.

Někdy váháme, vnitřně v přesvědčení či navenek s činy. Leckdy sejdeme z cesty či přehlédneme signály změny. A někdy získáme něco jiného, než jsme si přáli.

Podstatné je však uchopit tuto svou svébytnost - být tím bodem, který zakreslíme na prázdný papír. Touto zdánlivě nepatrnou tečkou je pak určeno i vše další - co je nahoře či dole, moc či málo. To ona mění prostor.

"Ukaž mi bod a já pohnu vesmírem", řekl by Aristoteles.

I Vy dokážete víc, než možná doufáte. Chcete-li se přestat točit v kruhu, napište mi. Možná Vás až udiví, co vše spolu dokážeme. Uvidět a dojít dál. 

Těším se na Vás,
Martina Dobešová

Kontakt

Partneři

Lubor Žalman

Encor Capital Management, investiční a firemní poradenství

Certifikace

Vzkazy psané na záda