Koučink a mentoring

Jak zdolat svůj útes

"Na každou situaci jsme již nějak připraveni. A na každou existuje řešení. Jen jej nahlédnout a uchopit, tedy skutečně vnést do života."

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Mnohdy opakujete stejné chyby. Nebo házíte hrách na stěnu. Uděláte dva kroky dopředu a tři zpět. Navíc se zdá, že všem okolo to jde, to jen Vy stále trčíte v téhle zapeklité situaci.

 • Je za tím myšlení - mysl automaticky vybírá, na co a jak zareaguje. Něco Vás zkrátka napadne a něco už ne. Jen 8% našich reakcí je vědomých. Většinu situací řešíme automaticky, podle zajetého návyku.
 • Mysl Vás také chrání před nebezpečím, tedy i před nevyzkoušenými cestami pro řešení situace.

⇒  Proto někdy nevidíte cestu ven. Podívejte se na 4-minutové video, jak to vlastně funguje: ↑↑↑

 • A není to jen o myšlení a nápadech. Takových by bylo! Mohou Vás naopak zahltit a až paralyzovat. Proto  jen prohlédnout nestačí. Vymýšlet můžete do nekonečna!

⇒ Jde o to zvolit jednu cestu a tou skutečně i vykročit

 

Získejte nadhled, sílu a oporu

Možná teď stojíte na rozcestí, máte se rozhodnout, zda hodit flintu do žita, nebo jít dál. Ale kam dál? Kdybyste tak znali svůj směr a jak na to! Točíte se v kruhu a máte na sebe pifku ...

Nebo se potýkáte s něčím, co je větší, než jste čekali. Neustále jde o totéž: dokázat říct, o co Vám běží, zvládnout konflikty, dát si jasnou hranici vůči lidem, ale i úkolům. Jde zkrátka o to zvládnout jinak situace, které Vám podlamují kolena. 

Co kdyby jste

 • získali jistotu v tom, jak situaci uchopit, jak na to jít
 • skutečně dosáhli vysněné změny, v práci, ve vztazích, ve svém osobním životě
 • začali si fandit?

Podle Mezinárodní asociace koučů (ICF) 80% koučovaných hlásí: 

 • větší sebevědomí, seberealizaci
 • zlepšení komunikace a osobních vztahů
 • vyšší výkon v práci

  Získejte jistotu v situacích, které Vám podlamují kolena 

Díky koučinku s Martinou jsem se posunula o obrovský kus v situacích, které jsem řešila roky, byly pro mne nepřehledné a nemohla jsem se pohnout z místa. Martina má úžasný dar empatie, schopnost se na mě naladit a vystihnout podstatu problému. Dokázala mě navést tak, abych se v situaci zorientovala a našla cestu z bludiště.
Reference pro koučink Martina Dobešová
Blanka MakoňováPodnikatelka

Za oka-mžik v cíli

Skutečná změna si žádá vytrvalost a soustavnost. Třeba když toužíte konečně umět hrát na klavír, tak jednou sednout za klávesy nestačí, takové zázraky se nedějí :). Jde o to začít u něčeho lehčího, třeba u stupnice C-dur, postupně jít hlouběji a dál, a přitom mít stále před očima ten vytoužený cíl, ze své cesty nesejít.

A není to nekonečný proces: zásadní změna se odehraje do 3 měsíců. Během jara. Během léta. Během podzimu ... Za chvíli budete jinde, v přemýšlení  i fakticky. Změna se zhmotní, stane se. Skutečně dojdete do cíle. A co víc, když jste zvládli tohle, tak to příště dokážete znovu. 

⇒  Za pouhého čtvrt roku, až se otočíte, s údivem zjistíte, že jste tam, kde jste chtěli být a mnohdy i dál.

⇒  Chcete tam být dřív? Je tu cesta: můžete uchopit své dilema, problém, zapeklitost, a pořešit je v řádu minut. Že to řešíte věky? Tak to jste napřed. To nám to půjde raz dva. 

Martina má neuvěřitelnou schopnost vystihnout podstatu v několika slovech a jde hned do hloubky. Umí vám dát takovou zpětnou vazbu, která vás nejen posune dál, ale zároveň vás motivuje a vy objevíte vlastní netušené zdroje.
Marie HaklováPodnikatelka, Little Bears

Jak koučink a mentorink probíhá

Koučink i mentorink mohou mít v zásadě dvě podoby. Obě podoby ovšem předpokládají, že chcete jít do sebe. Je to zkrátka dřina.

 • Nejde o nic méně než o změnu návyků, jak uvažujete a jak konáte. O to jinak uvažovat a jinak konat. Sáhnout si mimo svou komfortní zónu,
 • Výsledkem je pak trochu jiný člověk ... a co mě na tom nabíjí: sebe-vědomý člověk, který se má více rád, lépe si rozumí a dokáže skutečně kráčet zvoleným směrem.
 • Dilema
  První podobou je dilema. Jedná se o určité téma, problém, zapeklitost, kterou chcete rozlousknout. Třeba "Jak posunout mé podnikání", nebo "Jak mít lepší vztah s kolegy", či "Jak konečně říct, co mi vadí". Prostě řešíte něco, co Vám nedá spát. A ano, dilema lze vyřešit v horizontu minut.
 • Změna
  Říkám tomu "změnový koučink". A je prostě úžasný. Člověk prodělá proměnu. Možná to zní jako klišé, ale opakovaně jsem to viděla. Někdy přijdete s dilematem. A odejdete s tím, že víte, jak na to. Ale to téma je jako "cibule" - zvládnete jednu vrstvu a otevře se druhá, hlubší. Anebo tápete, co to Vaše téma vlastně je! Necítíte se dobře a nevíte, jak to uchopit. V obou případech je to jako volání po změně. Buď a nebo. Můžete si udělat projekci, vylajnovat koleje, jak to bude vypadat za pár let, když to takto půjde dál. A pak se rozhodnout, jestli to tak chcete, anebo z toho vlaku vystoupíte. Ale co by bylo pak? Tam to neznáte! Ten strach je paralyzující. Máte chuť se mu vzdát. Přijmout za své ta tvrzení, kterým se bráníte. Ale nebojte, krok za krokem proklestíme tu cestu. A hlavně, už jste udělali první rozhodující krok - přiznali si to. Vše ostatní zvládneme ... Co?
 • Najít se
  Mít prostor pro sebe, najít svou seberealizaci, vlastní uplatnění
 • Mluvit s pochopením
  Zvládnout svou komunikaci a jednání s lidmi, na kterých Vám záleží, nebo s těmi, kdo Vám umí zatopit
 • Projít změnou
  Ustát změnu v jakékoli podobě (kariéry, vztahů, zaměření)
 • Zvládnout lidi a úkoly
  Po svém uchopit řízení týmu lidí nebo náročného projektu
 • Chytit druhý dech
  Rozjet a prohloubit vlastní podnikání
Martina Dobešová, Koučink, Cliffover - jak se dostat za svůj útes
Martinu a její moudrost jsem sledovala delší dobu na pohádkách, které píše. Když jsem pak přišla do bodu ve svém podnikání, kdy jsem se měla rozhodnout kudy dál, měla jsem tu čest okusit její úžasný přístup na vlastní kůži. Konzultace proběhla přes Skype. Již od první chvíle jsem byla v profi rukách. Vedla mě jemně, nenásilně ale moudře. Pomohla mi pochopit, kdo vlastně jsem a uchopit danou situaci pevně do svých rukou. Díky přesně řízené konzultaci byl tento koučing velice efektivní nejen pro můj byznys, ale také pro můj osobní život.
Zuzana WalshPodnikatelka, Lektorka angličtiny

To zní dobře, ale mám ještě otázky ...

Jak dlouho koučink a mentorink trvá? 

 • Dilema se mi osvědčilo řešit ve 2-hodinovém časovém bloku. To je maximum, kdy se mysl se dokáže plně soustředit. Některá dilemata jsou řešitelná do půl hodiny ... ale to nikdy nevíme dopředu. Většinou si ten čas užijete plně. 
 • Změnový koučink probíhá ve 12ti až 18ti sezeních, která máme každý týden. Když nám do toho něco skočí, tak maximálně do 2 týdnů se vidíme. Proč? Protože ty staré neuronové spoje v hlavě nespí. Lákají Vás hodit flintu do žita. Pro vytvoření nového návyku je třeba soustavně kutat novou cestu, vytvořit a upevnit nové neuronové spojení, kterému dáte přednost před tím starým návykem.
 • Na změnovém koučinku probíráme vždy 3 témata, ne jen jedno. Proč? Témata jsou jako tři zapřažení koně do vozu: táhnou Vás stejným směrem, podporují se. Je pak málo pravděpodobné, že zapadnete do stejné jámy. Tak třeba téma Vašeho podnikání souvisí s tématem Vaší komunikace a s tím, že váháte, jak je propojit s rodinou ...
 • Každým naším sezením jdeme hlouběji.
 • A z každého si odnášíte cennou lekci, kterou si hned vyzkoušíte i v praxi.

Jaký je rozdíl mezi koučinkem a mentorinkem? 

 • Koučink je o tom, že to Vy "jedete na koni" a přicházíte si sami na to, jak to vlastně funguje. Já Vám pomohu nasednout, udržet se v sedle a zdolat Váš parkur. Prohlédneme svody a nástrahy. Odcházíte s tím, že "umíte jezdit na koni."
 • Mentoring je o tom, že Vám poskytnu tipy, návody, vychytávky, jak Vaši situaci uchopit. Ale sedíme spolu při tom "u stolu". Velmi často kreslím, dávám vizuální návody, čísla, praktické a uchopitelné body. Ale stále je to jen teorie - zda tyto náměty i uplatníte v praxi, je na Vás. Odcházíte s tím, že "víte, jak jezdit na koni". Ale každý kůň je jiný a na toho svého "koně" už sedáte doma sami.
 • Obé, koučink i mentorink, funguje na základě toho, že jsme partneři. Neradím z pozice "moudřejšího". To Vy znáte svůj svět nejlépe. Kdybych Vám radila z pozice toho, kdo "Váš svět zná lépe a ví, co s ním udělat", byla bych expertem na Váš svět já. Ale tak to není a nemůže být, nechodím ve Vašich botách. Má role je jiná - nabídnout Vám vhledy zvenčí, které jsou uchopitelné pro Vaši situaci. Dát Vám náboj a prostor pro to být expertem sami sobě.
 • Odcházíte s tím, že víte zcela jasně a konkrétně, jak na to.

Nevadí, že bydlím daleko?

 • Vidíme se osobně, setkáváme se přes video-hovor, nebo se slyšíme - telefonní koučink je skvělý v tom, že jste "u sebe", soustředíte se plně na své myšlenky. A pak mám prý krásný hlas 🙂

Co když to chci nejdříve jen zkusit?

 • Většinou dochází ke kombinaci všech možností. Mnohdy si ochutnáte řešení svého dilematu, zafunguje to a přeskočíte do koučinku. Nebo začnete s business koučinkem a ten přejde v osobní změnu.
 • Rádi mne vidíte osobně, popravdě, já na místě kreslím, co říkáte ... Ale jednou nestíháte, a tak si zkusíte koučink z domova přes monitor, nebo přes telefon při přesunu domů z práce. A najednou zjistíte, že i to funguje, že jde jen o to dát si 90 minut 2x do měsíce pro sebe.
 • Na úvod máte vždy čas pro sebe zdarma, abyste si to vyzkoušeli a mohli se v klidu rozhodnout

  Můžete si vyzkoušet, s kým máte tu čest a zda je to pro Vás to pravé ořechové

Na osobní koučing s Martinkou jsem se vždycky těšila, přišla v dobré náladě, na stůl vyndala blok a plno barevných pastelek. Ráda jsem sledovala, jak kreslí moji postavičku a vše co se kolem ní děje :-). Bohužel z časových důvodů jsme musely přejít i na video koučing nebo na koučing jen po telefonu. Slovo bohužel, vlastně není na místě, protože ač jsem se toho bála, že přijdu o osobní kontakt, že se nebudu umět soustředit nebo že neuvidím její malůvky, tak mohu říct, že jsem se po telefonu více dokázala soustředit sama na sebe, více jsem se do sebe ponořila, vnímala jsem své pocity a měla jsem pocit, že si vše lépe pamatuji a doslova ,,kóduji", v mysli. Proto vřele doporučuji, pokud nemáte čas, nebojte se využít koučing s Martinkou po telefonu nebo videu.
Gabriela DolenskáKlientka

Cena za změnu

 • Cena akreditovaného kouče je 3.000 - 6.000 Kč za sezení. Nevěříte? Podívejte se na doporučení České asociace koučů >>> 
 • Pakliže Vám někdo nabízí nižší cenu za koučink a k tomu "řešení" Vašich problémů, je to přinejmenším podezřelé. Proč? Protože dostat naservírované hotové řešení neznamená, že se posunete dál. Je to jen další z podnětů, námětů, směrů, kterým se můžete dát. Vaše návyky zůstaly nedotčené. Jen jste zaplatili za další z bezpočtu podnětů. A ať Vás nemate ani označení "kouč". Je trenér a trenér. I zde se hraje dvojí liga. A proč to píšu? Protože mě to trápí. Rádoby koučové kazí řemeslo. Býváte per plex s toho, co vše spolu zdoláme.
 • Připadne Vám to drahé? Pominu investice a osobní pády, které opravdový kouč musel vložit do toho, aby jím byl. Je to o Vás - to Vy se rozhodujete pro kvalitu. Pro změnu. Pro investici do sebe. A jestli to myslíte vážně, pak máte ode mě 30ti denní záruku na vrácení investovaných peněz, pokud můj koučink nesplní Vaše očekávání. Protože to, co Vy investujete do řešení pro sebe, já přinejmenším dávám rovněž. 
 • Dilema
  2-hodinové setkání na Vaše téma ohledně vztahů, změny, seberealizace, zodpovědnosti. 30 prvních minut jde za mnou. Dalších 90 minut je za 2.500 Kč.
 • Změnový koučink
  Hradím naše první a poslední 90ti minutové setkání - zaměření a ukotvení. Ostatní je na Vás. Cena 2.500 Kč za 90ti minutový koučink.
 • Mentoring
  Na určité téma či transformační mentoring - cena stejná jako u dilematu a změnového koučinku. Jak se liší mentoring od koučinku? Mentor Vám rovnou řekne, jak to z vlastní zkušenosti za sebe vidí.
 • Facilitace
  Jak přenést změnu do Vašeho týmu? Tak, aby ji tým podpořil a vzal za svou? Cena za denní workshop či dlouhodobější změnový program je pro Vás "na míru", můžete očekávat podobné podmínky jako u dilematu a změnového koučinku.

  Máte úvodní část zdarma a můžete se rozhodnout, zda jít dál.

 • Pokaždé, když odcházím s batohem a igelitkou z obchoďáku, říkám si, že vyřešit zapeklité dilema za tyhle podobné peníze stojí. 
 • A koučink? Byla jsem ve Vaší situaci. A koučink mi pomohl, moc. Říkám si, že je to jako odjet na dovolenou k moři. Jenom z té obvyklé dovolené zůstanou fotky a z této zůstane jiný člověk... Vy.
 • Koučink i mentoring si můžete dát do nákladů podnikání
 • Koučink i mentoring Vám může hradit zaměstnavatel v rámci tréninků
 • Že to platíte Vy? Príma. Pak se můžete spolehnout jen na sebe a nikomu dalšímu neskládat účty. Je to investice, co se vrátí. Dodnes mne třeba těší objednávka od manžela pro koučink své ženy. Chtěl jí pomoci, aby se našla a ona si koučink zaplatila sama. Aby se našla.
Martinko milá, je na této stránce všechno a mnohem víc, co jsem s Tebou dnes prošla, nadhled, pozorovatel, opora, cesta, projasnění... já nemám co doplnit a dodat. Moc se mi líbí, jak a co nabízíš. Má to úroveň, je to jasné, vzdušné, to mě jaksi uklidňuje. Už od začátku, kdy jsem si všimla, jaké máš stránky. Fakt není co dodat. Všechno, co tu píšeš a ještě víc jsem s Tebou dnes prošla. Děkuji moc!
Jana ŠulováPodnikatelka, Čtenářka a klientka, co si to zažila

Kouč Dr. Martina Dobešová, reference od Blanka MakoňováCo o investici do koučinku se mnou říká klientka Blanka Makoňová, blankamakonova.cz, si poslechněte zde:

Vykročte novým směrem ...

Největším nepřítelem změny je ostych. Snižujete váhu své potřeby, svého problému, své maličkosti. Nějak to už dáte. A točíte se dále v kole podnětů, co ještě vypilovat, poznat, zjistit, abyste se posunuli. A skutek "utek".

 • To je jedna z pastí, a na ten lep spolu nesedneme. Chytneme problém za pačesy. Jen teď musíte udělat ten jediný krok - prostě mi napsat nebo zavolat. Když nebudu v tu chvíli u telefonu, zavolám zpět. Emaily odpovídám do druhého dne. 

Zavolejte, nebo napište

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů

Mám radost z Vaší odvahy jít dál. A kdybyste váhali, nevadí. Vše má svůj čas.
Uvidět a dojít dál, 
PhDr. Martina Dobešová

Konzultace s Martinou? Jak to popsat? Slova nestačí. Pro mě to bylo něco jako představení, příběh. Martina mě odvedla od mých starostí a problémů do pohodlného sedadla v hledišti. Usadila mě, nohy mi podložila měkkým teplým koberečkem, uklidnila mě, podala hřející hrnek s čajem. A pak jsme se spolu dívaly na můj příběh. A teď ho znovu vidím a kdykoliv se na něj můžu znovu podívat. Je to jako kouzlo. Díky Martině jsem získala odstup od problému, nadhled nad situací, naučila jsem se stát se pozorovatelem, který racionálně přistupuje, řeší jen to podstatné. Přestože Martinu vnímám hlavně jako pohádkářku, která s fantazií provádí příběhem, dostala mě nohama na zem, ukotvila a díky ní vidím cestu k realizaci svého záměru. Naučila mě přijmout a pochopit svůj strach. Vyjasnila se mi i spousta dalších věcí a jinak teď vnímám své překážky. Ne jako blok, balvan. Ta překážka je vlastně brána. Vím, kudy jít a vidím směr přímý a jasný.
Jana Šulová